KLASTER >
Słaby wynik polskiego rynku IT

Słaby wynik polskiego rynku IT (na podstawie:wp.pl)

badanie 

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Business Software Alliance (BSA), w 2009 roku polski rynek klasyfikuje się na szarym końcu spośród innych państw UE. Polska wyprzedza jedynie Bułgarię i Rumunię. Badanie BSA dotyczyło ogólnych warunków panujących w przemyśle informatycznym w danym państwie, co pozwoliło na określenie intensywności wsparcia państwa na wzrost konkurencyjności sektora IT. Na samym szczycie europejskiego rankingu konkurencyjności sektora IT znajdują się państwa takie jak: Finlandia, Szwecja, Holandia oraz Wielka Brytania.

Decydującymi czynnikami wpływającymi na wzrost konkurencyjności według  Economist Intelligence Unit są: nowoczesna infrastruktura IT, kapitał ludzki, odpowiednie środowisko wpływające na rozwój innowacyjności, sprawne prawodawstwo, ochrona własności intelektualnej, otwarta i uczciwa konkurencja oraz rządowe wsparcie. 

Zdaniem Bartłomieja Wituckiego, koordynatora  BSA w Polsce, kondycja rodzimego rynku IT miewa się nie najgorzej, jednak w porównaniu z innymi państwami UE, warunki panujące w polskim przemyśle informatycznym są niepokojące. Wedle podanych informacji w analizie BSA polski sektor IT osiąga znakomite rezultaty w następujących wskaźnikach: rządowe wsparcie w sektor IT, odpowiednie środowisko prawne oraz biznesowe. Kategorie wymagające zmiany to: kapitał ludzki, infrastruktura IT oraz odpowiednie warunki badań i rozwoju.

Jednym z celów działań Klastra alternatywny.klaster.info jest właśnie zmiana tej niekorzystnej sytuacji. Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych rodzimych przedsiębiorców z branży ICT. Jesteśmy w trakcie przygotowywania projektów, które umożliwią stworzenie odpowiedniej infrastruktury IT Klastra, w tym nowoczesnego centrum B+R oraz centrum kolokacyjnego dla członków Klastra. Część klastrowiczów już korzysta z dofinansowania prac badawczo-rozwojowych, dzięki wsparciu Koordynatora Klastra.

 

 

 

 analiza

 

 

Doradztwo Gospodarcze

Jasło

 

Doradztwo biznesowe, IT

Józefosław / Warszawa

 

 

Zdrowa Żywność

Warszawa

 

 

IT

Warszawa

 

 

 

 

ICT, Urządzenia Grzewcze

Kraków

Adres
Aleje Jerozolimskie 51/9
00-697 Warszawa
Telefon/Fax
Tel. (022) 887-20-90
Fax: (022) 636-01-76
E-mail
info@sekwencja.eu
Dojazd
zumi.pl

Copyright © 2009